Nová Očná Optika V.S.O.P. s.r.o  + Meranie zrakovej ostrost 

Žiar na Hronom 





Šošovky a sklá

Materiál šošoviek (skiel)

Šošovky okuliarov, pôvodne vyrábané iba zo skla, sú dnes vyrábané aj z rôznych druhov plastov, predovšetkým CR-39 (najpoužívanejšie), ďalej TRIVEX a polykarbonátu. Tieto materiály znižujú riziko rozbitia, šošovky z nich vyrobené majú nižšiu hmotnosť ako sklenené šošovky, nevýhodou je mäkkosť materiálu (plastové šošovky sú ľahšie poškrábatelné). Niektoré materiály používané pri zhotovovaní korekčných šošoviek majú väčší index lomu, čo je užitočné pri výrobe šošoviek sa silnejšími dioptriami (rovnaké optické mohutnosti okuliarové šošovky možno dosiahnuť použitím menšieho množstva materiálu - výsledkom je tenšia a teda estetickejšia korekčná pomôcka). Na väčšinu plastov možno aplikovať tzv. Tvrdenie, čím sa zabezpečí väčšia odolnosť šošovky voči mechanickému poškodeniu (najčastejšie je používaný tvrdoelastický lak nanesený na obe strany šošovky). Pokrytie hydrofóbnou vrstvou zaisťuje nezmáčavosť šošovky a vďaka veľmi hladkému povrchu tiež ľahšie čistenie. Lipofobná úprava zabezpečí väčšiu odolnosť proti zašpineniu šošoviek mastnotou, napr. odtlačky prstov. Antireflexná vrstva znižuje odrazivosť šošoviek zo všetkých materiálov (vrátane minerálneho skla), výsledkom je menšia odrazivosť plôch šošovky a tým aj jej väčšiu priepustnosť pre viditeľné svetlo za rovnakých svetelných podmienok (bez úprav majú korekčné šošovky svetelnú priepustnosť menej ako 93%, s kvalitnou antireflexnou úpravou možno dosiahnuť priepustnosti šošovky cez 99%). Výhody pre nositeľa okuliarových šošoviek s antireflexnou úpravou sú menšie únava očí pri umelom osvetlení, prácu na počítači a sledovanie televízie, lepšie videnie pri (najmä večernom) riadenie motorových vozidiel, navyše ide nositeľmi lepšie vidieť do očí, čo má nezanedbateľný efekt na vzhľad a priamu komunikáciu.

Šošovky CR-39 majú vysoké Abbeho číslo (V = 59,3) a ich index lomu činí 1,5.

Polykarbonátové šošovky sú ľahké, veľmi tenké a vďaka svojim vlastnostiam sú vhodné na osadenie najmä vŕtaných rámov (sú oveľa odolnejšie proti nárazu ako CR-39, sú však krehkejšie ako trivexové šošovky). Vďaka veľmi nízkemu Abbeho číslo (V = 31) a indexu lomu o hodnote n = 1,59 majú polykarbonátové šošovky citeľne horšie optické vlastnosti (predovšetkým vysokou odrazivosť a väčšie farebnú vadu), aplikácia antireflexu je takmer nevyhnutnosťou.

Trivexové šošovky vďaka absencii vnútorného pnutia svojou odolnosťou predčí šošovky polykarbonátové. Vďaka vyššiemu Abbeho číslu (V = 43-45) má Trivex aj výrazne lepšie optické vlastnosti, nie je však tak tenký (index lomu n = 1,53). 

Multifokálne (tiež progresívne) - šošovka má v rôznych miestach rôznu ohniskovú vzdialenosť, používa sa na korekciu presbyopie ( stareckej ďalekozrakosti), pomocou týchto okuliarov je možné s jednými okuliarmi vidieť ako do blízka tak do diaľky. Známe sú však aj prípady, keď multifokálne okuliare slúžia len ako okuliare na čítanie ("bez dioptrií na diaľku", odpadá potom hľadanie a neustálej odnímanie a nasádzanie čítacích okuliarov) alebo naopak iba ako okuliare na diaľku ("bez dioptrií na blízko" - využiteľné pre staršieho myopa, ktorý má už problémy s preostrovaním na blízko v okuliaroch na diaľku). Predchodcom multifokálnych šošoviek sú šošovky bifokálne (dvojohnisková, delené - majú vlisovaný alebo vybrúsený oddiel na blízko). Ich vynálezcom bol Benjamin Franklin. Podľa ich tvorca je odvodený názov Franklinov bifokál - ide o šošovky s oddielom na blízko, tvoriacim celú spodnú polovicu šošovky.

Asférické šošovky sú také šošovky, ktorých jedna strana nemá guľovú (sférickú) plochu. U silného zväzku lúčov dochádza pri dopade na väčšiu lámavú plochu sférickej šošovky k nerovnomernému lomu lúčov. Výsledkom je zobrazenie nie bodu, ale rozmazanej plôšky (kóma). Tento jav sa nazýva sférická aberácia. Asférická šošovka svojou konštrukciou (od stredu ku kraju sa mení strmosť zakrivenie jednej z plôch) túto vadu sčasti alebo úplne eliminuje, zároveň čiastočne znižuje aberáciu chromatickú. Pre užívateľa nie je rozdiel patrný čo sa kvality visu týka, však asférická šošovka je schopná aspoň čiastočne eliminovať nepríjemné sprievodné javy nosenie okuliarov: veľké či malé oči za silnejšími sklami a samotnú hrúbku skla (asféra je plochejšia ako šošovka sférická pri rovnakej optickej mohutnosti a indexu lomu ). Aj tento typ šošoviek má však svoje úskalia, sú potrebné precíznejšie merania, ako je tomu u šošoviek sférickej konštrukcie. Veľmi záleží na zakrivení a inklináciu očníc okuliarov, lebo pri zlom zameranie niektorého z parametrov (pupilárny distance, os otáčania, inklinácie ...) dochádza k diskomfortu videnia, napr. Deformácie obrazu pri pohľade stranou, bolesti hlavy.



 

Meranie zrakovej ostrosti

Komplexné očné vyšetrenie je veľmi precízne a môže trvať aj hodinu. Žiadne z našich vyšetrení nie je bolestivé, no niektoré môžu byť trochu nepríjemné. O každom kroku budete včas informovaní, takže vás nič nemôže prekvapiť. Je to nová metóda vyšetrovania 3D ( virtuálne orientovanie v priesore) .

Vnútroočný tlak - bezbolestné a bezkontaktné vyšetrenie tonometrom pomôže predchádzať alebo včas diagnostikovať ochorenia zeleného zákalu. Vnútroočný tlak je významným faktorom v oftalmológii. Pomáha zachovávať stály tvar oka a chráni ho pred deformáciami.

Vízus - teda ostrosť zraku, je schopnosť oka identifikovať dva čo najbližšie pri sebe ležiace body ako dva samostatné objekty. Vyšetrením získate dokonale subjektívnu refrakciu (vízus) pacienta. Je potrebné vyšetriť ho dôkladne, pre každé oko zvlášť, pričom oko, ktoré sa nevyšetruje, musí byť dôkladne zakryté. Ak objekt pozorujeme oboma očami súčasne, máme vízus o 15% väčší, čo by skreslilo výsledky. 

Predný segment oka - tvoria všetky vonkajšie časti oka. Vyšetrenie kontroluje prednú tretinu oka, presnejšie rohovku, dúhovku, ciliárne teliesko a šošovku.

Pachymetriu a topografiu rohovky - pachymetria je bezbolestné ultrazvukové meranie hrúbky rohovky, ktoré nasleduje po znecitlivení kvapkami. Topografia rohovky meria jej zakrivenie a dokáže odhaliť keratokonus.



 

Rámy

Okrem svetových značiek ponúkame aj vlastné produkty za výhodné ceny. Vyberte si okuliare u nás za skvelú cenu. Svetové aj vlastné značky. Skúšajte okuliare. Len originálne produkty. Okuliare obvykle pozostávajú z pevnej obruby, do ktorej sú upevnené buď šošovky umiestnené pred očami človeka pre vizuálnu korekciu (dioptrické okuliare) alebo priehľadné zrenice pre očnú ochranu. Moderné okuliare sú obvykle posadené plastovými sedielkami na nose a stranicami s obvykle plastovými koncovkami za ušnice uší, ktoré by mali kopírovať. Dioptrické okuliare slúžia na korekciu krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti, prípadne v kombinácii s korekciou chýb oka ako je napríklad astigmatizmus. Miera korekcie videnia šošovkami sa vyjadruje prostredníctvom optickej mohutnosti v dioptriách.
 

Úpravy okuliarov

Robíme všetky typy opráv dioptrických a slnečných okuliarov. (letovanie, lepenie, nahradné diely)
 


Kontaktujte nás : 
+421 905 535 661
Adresa : 
Námestie Matice Slovenskej 404 Žiar nad Hronom 965 01 
email : ocnaoptikavsop@gmail.com  
  
 
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky